Oto Fren Sistemleri

Oto Fren Sistemleri

Seyir esnasında araçların hızının düşürülmesi amacıyla Oto Fren Sistemleri devreye girmektedir. Hem hareketin sonlandırılması, hem de çeşitli tehlikelerin yok edilmesi için önemli olan parçaları barındırmaktadır.

Verimli bir şekilde çalışması gereken fren sistemlerinin güçlü olması gerekmektedir. Aksi halde ani şekilde gelişen tehlikelere karşı tedbir almanız mümkün olmayacaktır.Araçların yolda ilerlediği süreçte herhangi bir şeye çarpmaları durumunda sürücülerin ve yolcuların güvenliği tehdit altında olacaktır. Bu durumlara karşı geliştirilen oto fren sistemlerinin modern yapılarda olması gerekmektedir.

Fren sistemi çeşitleri nelerdir?

Belirli hızda ilerlemekte olan araçların kilitlenmesini sağlayan Fren sistemi çeşitleri bulunmaktadır. Bu sayede devrilme riskinin ortadan kaldırılacağını belirtebiliriz. Pedala basıldığı anda disklerin çalışmasıyla devreye giren fren sistemleri ile vasıtaların durması mümkün hale gelecektir. Hidrolik, havalı, ABS, ARS, ESP, BAS, MSR, EBD ve EPB sistemlerinin oto fren donanımları ile ilgili kavramlar olduğunu belirtebiliriz. Her birisi farklı işlevleri üstlenmekte olan bu sistemler sayesinde aksaklıkların engelleneceğini aktarıyoruz. Araçların yoldan çıkmaması ve kayma problemlerinin yaşanmaması için gerekli tedbirler alınacaktır.

Havalı fren sistemi nasıl çalışır?

Araç türlerine göre değişmekte olan fren sistemleri arasında havalı fren sistemlerinin ön plana çıktığını aktarabiliriz. Özellikle ağır ticari vasıtalarda adını sıkça duyacağınız bu sistem ile havanın mekanik güce dönüştürülmesine olanak verilmektedir. Kamyonlarda veya tır gibi araçlarda bulunan bu fren sisteminin bakımdan geçmesi gerekmektedir. Balataların eskimesi veya yıpranması durumunda kazaların oluşma riski daha da artacaktır. Bu nedenle zamanında ve uygun şartlarda havalı fren sistemlerinin elden geçmesi ve arızaların giderilmesi gerekecektir.

ABS Fren Sistemi Nedir?

Kilitlenme Karşıtı Frenleme sistemi olarak bilinen ve yaygın olarak tercih edilen ABS fren sistemi ile taşıtların yük durumları ne olursa olsun ani frenleme şartlarından verim elde edilmektedir. Araçların hızları ne olursa olsun, direksiyon hakimiyetinin güçlü olmasına olanak verilecektir. ABS sisteminin kullanılması halinde tekerlerden birisi, diğerine göre daha az dönecektir. Böylece aracın kaymasına neden olacak faktörlerin giderileceğini belirtebiliriz. Direksiyona tam hakimiyeti sağlayan ve fren mesafesini kısaltmakta olan sistemlerden birisidir. Islak veya kuru zeminlerde güvenlik risklerinden kurtulmanız için etkili olacaktır.

İlgili Konular

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Araçların yüksek performansta çalışmasının bazı parçalar sayesinde mümkün olacağını belirtebiliriz. Buna göre motor hareketlerinin düzenli olması için yağ değişimlerine mutlaka önem verilmelidir. Bu aşamada Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Sorusunun da gündeme geldiğini belirtebiliriz. Zaman kaybetmeden yaptırmanız gereken bu işlemi aksatmanız durumunda ise araçların çekiş gücü düşecektir. Eksilmesi durumunda gerekli tedbirler alınarak aracın performansının eski haline gelmesi için değişimler yapılabilecektir. Firmamızı aramanız halinde randevularınızı oluşturarak yağ değiş...

Rehbere git

Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?

Aracınızda iyi bir performans için her bir parçanın doğru çalıştığından emin olmalısınız. Bu etkenler arasında en önemlisi ve en çok dikkat edileni ise motor yağı ile ilgili olacaktır. Motor yağı aracın çekişini etkiler mi? Şeklindeki sorularınızı yanıtlamak üzere kaliteli ve profesyonel hizmetleri sunmakta olan ekiplerimize ulaşabilirsiniz. İşini gayet ciddiyetle ve titiz bir şekilde tamamlayan servislerimiz sayesinde araç çekiş gücünüzün olumsuz etkilenmesine neden olan faktörlerin yok edileceğini belirtmekteyiz. Zamanla eksilen motor yağından dolayı aksilik yaşamamanız i...

Rehbere git
Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?
Airbag Tamiri

Airbag Tamiri

Airbag nedir; araçlarda çarpışma anında içerisine gaz ya da hava dolan, bağlı emniyet kemeri ile birlikte sürücünün ve diğer yolcuların güvenliğini sağlayan yastığa "Airbag" denilmektedir. Hava yastıkları saniyenin 1/10 gibi kısa bir sürede açılmakta ve ciddi yaralanmaların oluşmasını engellemektedir.

Rehbere git

Seyir halinde lastik neden patlar?

Araçlarda taşıyıcı düzeneklerden olan lastiklerle ilgili problemlerin ani bir şekilde yaşanması halinde ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yeterince kontrolden geçmeyen veya bakımı yapılmayan lastiklerin yolculuk esnasında patlaması durumunda büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Seyir halinde lastik neden patlar? Sorusuna yanıt bulmanızı kolaylaştıracak olan adresimiz ile rahat edeceğiniz sonuçlara ulaşabileceksiniz. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak ve hem kendi güvenliğinizi, hem de yolcuların canını tehlikeye atmamak için mutlaka zamanında bakım yap...

Rehbere git
Seyir halinde lastik neden patlar?
Uzmanından Tavsiyeler

Uzmanından Tavsiyeler

“Fren diskleri ve balatalarının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için çok önemlidir. Asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. 2mm nin altına düşen fren balata kalınlığı ciddi tehlikelere yol açabilir.”