Oto Elektrik Ve Elektronik

Oto Elektrik Ve Elektronik

Araçlarda en önemli aksamlardan olan Oto Elektrik / Elektronik bölümlerinin sorunsuz çalışması gerekmektedir.

Pek çok kişi oto elektrik ve elektronik parçaları araştırmakta olup, araç performansına nasıl etki ettiğinin yanıtını aramaktadır. Otomobillerin estetik görünmesinde ve kusursuz çalışmasında gerek duyulan akünün şarj edilmesini sağlayan elektronik parçalara dair fikir sahibi olabilirsiniz. Alternatör nedir, ne işe yarar ve distribütör elektriği nasıl alır gibi soruların yanıtlarını öğrenebileceksiniz. Akülerin şarj durumları, marş motoru kontrol ve bakım gibi işlemleri için zamanında adım atmanız gerekmektedir.

Araç için elektriği üreten parça nedir?

Araçların iç ve dış kısımlarında yer alan elektronik cihazların çalışması için ihtiyaç duyulan elektriği üretmekle görevli olan parça aküdür. Elektrikli marş motorunun çalıştırılmasında ve aracın çalışır hale gelmesinde gerekli olan elektriğin bu sayede elde edildiği görülmektedir. Kontağın çalıştırılmasının ardından elektrik gereksinimleri için alternatör tarafından elektrik üretimi gerçekleşmektedir. Bu sayede akünün şart olması ve diğer aksamların da sorunsuz çalışması mümkün olacaktır.

Araçlarda alternatör nedir?

Aracın ihtiyacı olan elektriği sağlayan parça alternatör olarak bilinmektedir. Araç çalıştırıldığında akünün şarj edilmesinde ve diğer sistemlerin elektrik ile buluşmasında görevlidir. Doğru akım elde edilmesini sağlayan çeviricilerin alternatörde bulunmaması sayesinde hafif ve basit bir yapısı bulunmaktadır. Ancak doğru akım üreteçlerine oranla daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. Aydınlatmaların çalışması, ısıtıcıların görevini yapması ve diğer elektronik aksamların gücünü alması için etkili bir parçadır. Akü voltasının korunmasını sağlayan ve önemli bir görevi üstlenmektedir.

Distribütöre elektrik nereden gelir?

İçten yanmalı motorların indüksiyon bobini sayesinde elektrik akımını elde ettiği görülmektedir. Bujilerin bu elektrikten faydalanması ise distribütör sayesinde mümkün olmaktadır. Ateşleme düzeneklerinin bir parçası olan distrübütöre elektrik gelmesi için motor silindirinde bulunan supapların açılıp kapanması gerekmektedir.

Alternatör Kayışı Nedir?

Halk arasında V kayışı olarak da bilinen bir parçadır. Motorda yer alan krank milinin, motor aksamları dışındaki kasnaktan aldığı hareketi su pompası, alternatör ve kompresör gibi parçalara ileten yapıdır. Kauçuk görünümünde olan bu parça sayesinde hareketlerin kayba uğramaması sağlanmaktadır. Gergin yapıda olması gereken V kayışı, kullandığınız araçların markasına ve modeline göre farklı özelliklerde olabilmektedir.

İlgili Konular

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Araçların yüksek performansta çalışmasının bazı parçalar sayesinde mümkün olacağını belirtebiliriz. Buna göre motor hareketlerinin düzenli olması için yağ değişimlerine mutlaka önem verilmelidir. Bu aşamada Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Sorusunun da gündeme geldiğini belirtebiliriz. Zaman kaybetmeden yaptırmanız gereken bu işlemi aksatmanız durumunda ise araçların çekiş gücü düşecektir. Eksilmesi durumunda gerekli tedbirler alınarak aracın performansının eski haline gelmesi için değişimler yapılabilecektir. Firmamızı aramanız halinde randevularınızı oluşturarak yağ değiş...

Rehbere git

Seyir halinde lastik neden patlar?

Araçlarda taşıyıcı düzeneklerden olan lastiklerle ilgili problemlerin ani bir şekilde yaşanması halinde ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yeterince kontrolden geçmeyen veya bakımı yapılmayan lastiklerin yolculuk esnasında patlaması durumunda büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Seyir halinde lastik neden patlar? Sorusuna yanıt bulmanızı kolaylaştıracak olan adresimiz ile rahat edeceğiniz sonuçlara ulaşabileceksiniz. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak ve hem kendi güvenliğinizi, hem de yolcuların canını tehlikeye atmamak için mutlaka zamanında bakım yap...

Rehbere git
Seyir halinde lastik neden patlar?
Buji Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Bakımı Yapılmayan Bujilerde Hangi Sorunlar Yaşanır?

Buji Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Bakımı Yapılmayan Bujilerde Hangi Sorunlar Yaşanır?

Araç belirli bir km ulaştığında mutlaka buji bakımına sokulmalıdır.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracı güvenli bir şekilde kullanmak adına dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?