Kusurlu Amortisörlerin Tehlikeleri Nelerdir?

Kusurlu Amortisörlerin Tehlikeleri Nelerdir?

Arızalı amortisörler; Araç  kusurlu bir amortisöre sahip ise araçtaki kişiler kendini  dengesiz hisseder ve sürekli sallanıyormuş izlenimine kapılır.  Kusurlu amortisör bir araç ile yüksek hızlara çıkmak bu anlamda  oldukça tehlikelidir.  Böyle bir durumda şehir dışına çıkmak, hızlı viraj almak ve araç sollamak gibi durumlardan kaçınılması gerekmektedir.  Kusurlu ve kırık bir  amortisöre sahip olan araç sahipleri, en kısa sürede servise başvurmalıdır.

Kusurlu Amortisörlerin Tehlikeleri Nelerdir?

Tehlikeli Amortisör

Tehlikeli Amortisör

  • Arızalı viraj denge çubuğu; Asfalt üzerine temas eden 4 tekerleğin tümünü bir eğri içinde tutmak için sistemdeki silindirin hareketini belirli ölçüde ortadan kaldırmaktadır.  Sabitleyici çubuğunun  arızalı olduğunu fark etmek  kolay değildir.  Araç sahibi şüphelendiği durumlarda eğrileri zorlamamalıdır. 
Araç viraj yaptığı anda olduğundan daha fazla eğilmekte ve viraj sırasında arka tekerleğin kaldırma eğilimini araç içindekiler olduğundan fazla hissetmektedir. Bu durum genel anlamda çubuğun kırılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda denge çubuğu değiştirilmelidir. 
  • Aracın İnişi; Lastik,  süspansiyon sisteminin  önemli parçalarından biridir.  Kusurlu amortisör arızalarında en çok etkilenen bölüm lastiktir. Bu durumda lastiğin ne denli etkilendiğini en iyi şekilde özetleyen ise, “aracın lastiğinin yerine yuvarlak bir tahta parçasını takarak yolculuk yapmak olacaktır.” 
Aracın lastiği, fazla titreşim algılar ve amortisöre ulaşmaz. Çukurda veya yolda büyük bir nesne ile temas halinde genellikle aracı, jantı kurtarır. Sefaköy oto sanayi arayışlarınızda bizler yakın bölgede sizlere hizmet vermekteyiz.

Tehlikeli Amortisör

Patlak Amortisör Nedir?

Patlak Amortisör Nedir?

Aracın yolda bulunan hasarları içeri iletmemesini sağlayan en önemli parça amortisörlerdir. Engebelerin araca vermiş olduğu hasarı en aza indirmek ve etkisini azaltmak için amortisör sistemi çalışmaktadır. Araçta meydana gelen patlak amortisör sorunu, aracın her engebede ve tümsekte darbeyi içeri vermesine sebep olmaktadır. Bunun yanında aracın yol güvenliğini de  olumsuz anlamda etkilemektedir. 

Patlak Amortisör Nedir?

Patlak Amortisörlü Aracın Cezası Var Mı?

Patlak Amortisörlü Aracın Cezası Var Mı?

Patlak amortisör ile trafiğe çıkmanın  belirlenmiş  bir cezası bulunmamaktadır. Çünkü patlak amortisör polis memurları tarafından kontrol edilen bir bölüm değildir. Bu anlamda da cezaya tabi tutulmaz. Patlak amortisör kullanımı, araç sahibini ve diğer araç sahiplerini tehlikeye atan bir durumdur. Patlak amortisör sorununun, kaza oluşumunu artırma  ihtimali oldukça fazladır. Böyle bir araç sorunu ile yolculuk yapmak yerine hasarın bakımı için servisten yardım alınmalıdır.

Patlak Amortisörlü Aracın Cezası Var Mı?