Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracı güvenli bir şekilde kullanmak adına dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

  • Araç sahibi hız sınırlarına uymalıdır.
  • Köprü, viyadük ve kara yollarının en çok buzlanmanın yaşandığı yerler olduğu unutulmamalıdır.
  • İç ve dış aydınlatmaların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Özellikle far lambalarının düzgün çalışmasına dikkat edilmelidir.
  • Takip mesafesine dikkat edilmelidir.
  • Emniyet kemeri takılmalıdır.
  • Aracın mevsim geçişlerinde lastik değişimi yapılmalıdır.
  • Direksiyonun ve fren sisteminin sorunsuz çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir.
  • Aracın genel anlamda iç ve dış bakımları düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.
  • Kasko ve sigorta gibi işlemlerin güncel olması gerekir. Her hangi bir kaza anında araç sahibi zor durumda kalmamak adına sürekli olarak kontrol etmelidir.

Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güvenli Sürüş Eğitimi Nedir?

Güvenli Sürüş Eğitimi Nedir?

Araç sayısı günden güne artış göstermektedir. Bu artış, beraberinde kaza oranlarının da artmasına neden olmaktadır. Ülkemizde özellikle son yıllarda trafikte kaza oranlarında ciddi anlamda bir artış meydana gelmiştir. Bu artışın azaltılması için gerekli planlamalar ve eğitimler verilmektedir.
Güvenli sürüş eğitimi; trafikte seyir halinde giden bir aracın yol ve hava koşullarına bağlı olarak oluşacak riskleri önleme ve daha bilinçli bir sürücü haline gelmesi adına sürücüleri yetiştirmeyi hedefleyen bir sürüş programıdır. Bu program ile araç sahipleri karşılaştıkları sorunları daha profesyonel bir şekilde çözmeyi ve bu sorunlarla baş ederken daha sakin bir şekilde davranmayı bu program sayesinde daha da ilerletmektedir. Özellikle ehliyeti uzun süre önce almış ve araba konusunda bildiklerini unutan sürücüler bu eğitimden yararlanmalıdır. Hem kendi can sağlığı hem de diğer sürücülerin can sağlığı için güvenli sürüş eğitimi atlanmaması gereken eğitimlerden biridir.

Güvenli Sürüş Eğitimi Nedir?

Güvenli Sürüş Nasıl Olur?

Güvenli Sürüş Nasıl Olur?

Güvenli sürüş, aracı güvenli bir şekilde kullanmayı ifade eden bir terimdir. Güvenli sürüş sağlamak isteyen araç sahipleri öncelikli olarak, güvenli sürüş eğitimi programına katılmalıdır. Çünkü bu program kapsamında, araçla alakalı ayrıntılı bilinmesi gereken durumlar ve trafikte seyir halinde giderken başa gelebilecek durumların nasıl yönetilmesi gerektiği ile alakalı bilgiler verilmektedir. Bu eğitimin alınması güvenli sürüşün sağlanması ve uygulanması açısından oldukça önemlidir.

Güvenli Sürüş Nasıl Olur?