Araç Emniyet Sistemleri

Araç Emniyet Sistemleri

Çeşitli yönetmelik ve kurallara göre araç emniyet sistemleri içerisinde yer alması gereken parçalara göz atılmalıdır.

Buna göre yolda seyir halindeyken meydana gelebilecek ölüm ve yaralanmaları azaltmak ve maddi hasarların en az seviyelerde olmasını sağlamak amacıyla araç emniyet sistemlerine gereksinim duyulacaktır. Kaza anı ile ilgili sistemler pasif, kaza öncesinde tedbir alınmasını sağlayan sistemler ise aktif güvenlik sistemleri olarak adlandırılır. Yaşanan olumsuzluklarda güvenlik özelliklerinin arttırılması için piyasada yer alan ürünlerin incelenmesi mümkün olacaktır. Her aracın markasına ve modeline göre değişen emniyet sistemlerinden eksiksiz bir şekilde faydalanılması gerekmektedir.

Araçlarda bulunan güvenlik sistemi nedir?

Teknolojik gelişimleri görebileceğiniz otomotiv sektöründe güvenlik sistemlerinin sürekli olarak geliştirildiğini belirtebiliriz. Pek çok kısaltmayı görebileceğimiz bu aşamada hangi anlamlara geldiğini bilmemiz gerekmektedir. Araçlardaki güvenlik sistemleri söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak ABS sistemi, TCS, ESP veya EDB gibi kısaltmaların geleceğini aktarabiliriz. Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi, patinaj engelleme sistemi, elektronik denge programı ve elektronik fren kuvvetli dağıtım sistemi şeklinde açıklanabilen bu kısaltmaların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını araştırmanız gerekecektir.

Taşıtlarda aktif ve pasif güvenlik nedir?

Araçların kaza yaptığında kullanılır hale gelen güvenlik sistemleri pasif güvenlik olarak adlandırılmaktadır. Aktif güvenlik parçaları ise kaza gibi olumsuz durumların öncesinde kullanılmaktadır. Güvenlik manevra ve mekanizmalarını incelerken otomotiv güvenliğinin temel seviyeleri olan aktif ve pasif güvenlik noktalarında araştırmaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kazaların olumsuz sonuçlarını hafifletecek ve azaltacak etkiye sahip olan pasif güvenlik ile kaza yapma olasılığını azaltan aktif güvenlik donanımları sayesinde daha rahat edebileceğinizi aktarmaktayız.

EDS fren sistemi nedir?

Electronic Differential Slipperry şeklinde bilinen ve kısaltılmış hali EDS olan fren sistemi, araçların dingil kısmında bulunan diferansiyel sistemine yardımcı olacaktır. Böylece tekerlerin her ikisinin de aynı oranlarda ve devirde dönüş yapması için gerekli olanakları sağlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen sistemin detaylarına inebilmek için diferansiyel parçasını da incelemeniz gerekmektedir. İki tekerlek itişli araçların çekerinde yer alan dingilin içerisinde bir adet bulunurken, dört tekerlek çekişli araçlarda ise iki adet diferansiyel bulunmaktadır. Ancak kişinin istemesi halinde iptal edilen parçalardan birisidir.

İlgili Konular

Airbag Tamiri

Airbag Tamiri

Airbag nedir; araçlarda çarpışma anında içerisine gaz ya da hava dolan, bağlı emniyet kemeri ile birlikte sürücünün ve diğer yolcuların güvenliğini sağlayan yastığa "Airbag" denilmektedir. Hava yastıkları saniyenin 1/10 gibi kısa bir sürede açılmakta ve ciddi yaralanmaların oluşmasını engellemektedir.

Rehbere git

Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?

Aracınızda iyi bir performans için her bir parçanın doğru çalıştığından emin olmalısınız. Bu etkenler arasında en önemlisi ve en çok dikkat edileni ise motor yağı ile ilgili olacaktır. Motor yağı aracın çekişini etkiler mi? Şeklindeki sorularınızı yanıtlamak üzere kaliteli ve profesyonel hizmetleri sunmakta olan ekiplerimize ulaşabilirsiniz. İşini gayet ciddiyetle ve titiz bir şekilde tamamlayan servislerimiz sayesinde araç çekiş gücünüzün olumsuz etkilenmesine neden olan faktörlerin yok edileceğini belirtmekteyiz. Zamanla eksilen motor yağından dolayı aksilik yaşamamanız i...

Rehbere git
Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?
Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Araçların yüksek performansta çalışmasının bazı parçalar sayesinde mümkün olacağını belirtebiliriz. Buna göre motor hareketlerinin düzenli olması için yağ değişimlerine mutlaka önem verilmelidir. Bu aşamada Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Sorusunun da gündeme geldiğini belirtebiliriz. Zaman kaybetmeden yaptırmanız gereken bu işlemi aksatmanız durumunda ise araçların çekiş gücü düşecektir. Eksilmesi durumunda gerekli tedbirler alınarak aracın performansının eski haline gelmesi için değişimler yapılabilecektir. Firmamızı aramanız halinde randevularınızı oluşturarak yağ değiş...

Rehbere git

Seyir halinde lastik neden patlar?

Araçlarda taşıyıcı düzeneklerden olan lastiklerle ilgili problemlerin ani bir şekilde yaşanması halinde ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yeterince kontrolden geçmeyen veya bakımı yapılmayan lastiklerin yolculuk esnasında patlaması durumunda büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Seyir halinde lastik neden patlar? Sorusuna yanıt bulmanızı kolaylaştıracak olan adresimiz ile rahat edeceğiniz sonuçlara ulaşabileceksiniz. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak ve hem kendi güvenliğinizi, hem de yolcuların canını tehlikeye atmamak için mutlaka zamanında bakım yap...

Rehbere git
Seyir halinde lastik neden patlar?