Araç Emniyet Sistemleri

Araç Emniyet Sistemleri

Çeşitli yönetmelik ve kurallara göre araç emniyet sistemleri içerisinde yer alması gereken parçalara göz atılmalıdır.

Buna göre yolda seyir halindeyken meydana gelebilecek ölüm ve yaralanmaları azaltmak ve maddi hasarların en az seviyelerde olmasını sağlamak amacıyla araç emniyet sistemlerine gereksinim duyulacaktır. Kaza anı ile ilgili sistemler pasif, kaza öncesinde tedbir alınmasını sağlayan sistemler ise aktif güvenlik sistemleri olarak adlandırılır. Yaşanan olumsuzluklarda güvenlik özelliklerinin arttırılması için piyasada yer alan ürünlerin incelenmesi mümkün olacaktır. Her aracın markasına ve modeline göre değişen emniyet sistemlerinden eksiksiz bir şekilde faydalanılması gerekmektedir.

Araçlarda bulunan güvenlik sistemi nedir?

Teknolojik gelişimleri görebileceğiniz otomotiv sektöründe güvenlik sistemlerinin sürekli olarak geliştirildiğini belirtebiliriz. Pek çok kısaltmayı görebileceğimiz bu aşamada hangi anlamlara geldiğini bilmemiz gerekmektedir. Araçlardaki güvenlik sistemleri söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak ABS sistemi, TCS, ESP veya EDB gibi kısaltmaların geleceğini aktarabiliriz. Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi, patinaj engelleme sistemi, elektronik denge programı ve elektronik fren kuvvetli dağıtım sistemi şeklinde açıklanabilen bu kısaltmaların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını araştırmanız gerekecektir.

Taşıtlarda aktif ve pasif güvenlik nedir?

Araçların kaza yaptığında kullanılır hale gelen güvenlik sistemleri pasif güvenlik olarak adlandırılmaktadır. Aktif güvenlik parçaları ise kaza gibi olumsuz durumların öncesinde kullanılmaktadır. Güvenlik manevra ve mekanizmalarını incelerken otomotiv güvenliğinin temel seviyeleri olan aktif ve pasif güvenlik noktalarında araştırmaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kazaların olumsuz sonuçlarını hafifletecek ve azaltacak etkiye sahip olan pasif güvenlik ile kaza yapma olasılığını azaltan aktif güvenlik donanımları sayesinde daha rahat edebileceğinizi aktarmaktayız.

EDS fren sistemi nedir?

Electronic Differential Slipperry şeklinde bilinen ve kısaltılmış hali EDS olan fren sistemi, araçların dingil kısmında bulunan diferansiyel sistemine yardımcı olacaktır. Böylece tekerlerin her ikisinin de aynı oranlarda ve devirde dönüş yapması için gerekli olanakları sağlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen sistemin detaylarına inebilmek için diferansiyel parçasını da incelemeniz gerekmektedir. İki tekerlek itişli araçların çekerinde yer alan dingilin içerisinde bir adet bulunurken, dört tekerlek çekişli araçlarda ise iki adet diferansiyel bulunmaktadır. Ancak kişinin istemesi halinde iptal edilen parçalardan birisidir.

İlgili Konular

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Araçların yüksek performansta çalışmasının bazı parçalar sayesinde mümkün olacağını belirtebiliriz. Buna göre motor hareketlerinin düzenli olması için yağ değişimlerine mutlaka önem verilmelidir. Bu aşamada Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Sorusunun da gündeme geldiğini belirtebiliriz. Zaman kaybetmeden yaptırmanız gereken bu işlemi aksatmanız durumunda ise araçların çekiş gücü düşecektir. Eksilmesi durumunda gerekli tedbirler alınarak aracın performansının eski haline gelmesi için değişimler yapılabilecektir. Firmamızı aramanız halinde randevularınızı oluşturarak yağ değiş...

Rehbere git

Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?

Aracınızda iyi bir performans için her bir parçanın doğru çalıştığından emin olmalısınız. Bu etkenler arasında en önemlisi ve en çok dikkat edileni ise motor yağı ile ilgili olacaktır. Motor yağı aracın çekişini etkiler mi? Şeklindeki sorularınızı yanıtlamak üzere kaliteli ve profesyonel hizmetleri sunmakta olan ekiplerimize ulaşabilirsiniz. İşini gayet ciddiyetle ve titiz bir şekilde tamamlayan servislerimiz sayesinde araç çekiş gücünüzün olumsuz etkilenmesine neden olan faktörlerin yok edileceğini belirtmekteyiz. Zamanla eksilen motor yağından dolayı aksilik yaşamamanız i...

Rehbere git
Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?
Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracı güvenli bir şekilde kullanmak adına dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Rehbere git

Buji Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Bakımı Yapılmayan Bujilerde Hangi Sorunlar Yaşanır?

Araç belirli bir km ulaştığında mutlaka buji bakımına sokulmalıdır.

Rehbere git
Buji Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Bakımı Yapılmayan Bujilerde Hangi Sorunlar Yaşanır?