Arabanızdan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Arabanızdan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Araçta bulunan sorunları anlamanın en iyi yollarından biri araçtan gelen sesleri dinlemektir. Otomotiv sektörünün ürünü olan araçların zaman içinde yıpranması kaçınılmazdır. Siz aracınıza ne kadar iyi bakarsanız, aracınızın ömrü o kadar uzun olur. Araçtan gelen;
 
  • Vuruntu Sesi
  • Uğultu Sesi
  • Sürtünme Sesi 
  • Islık Sesi
Çoğunlukla dikkat edilmesi gereken bir sorunun habercisidir. Düzenli periyodik bakım yaptıran insanların aracından tuhaf sesler çok fazla çıkmaz. Eğer bu sesleri duyacak olursanız, bir sorun vardır ve ilgilenmezseniz bu sorun daha da büyüyecektir. 
 
Vuruntu sesleri önemli araç arızalarına yol açabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız elbette önemli bir şansınız vardır. Motordan veya ona bağlı akşamlardan gelen sesin kaynağı bir gevşeme ile ortaya çıkmış olabilir. Vites ve devir sorunlarında benzer seslerin ortaya çıktığı görülmüştür. Uzmanların kontrolü ve gerekli sıkılama işlemi sayesinde sorunun çözümü daha kolay ve mümkün olabilir.
 
Uğultu sesi önemli sorunlardan biridir. Bu sesi doyduğunuz zaman motor, tekerlek ve ikisi arasında kalan sistemlerden bu sesin gelme olasılığı vardır. Farklı ve rahatsız edici ve uğultu şeklindeki sesler bilyelerden kaynaklanabilir. Porya bilyesi sebebiyle bu sesin çıkma ihtimali vardır. Uzman servis çalışmaları mekanik kaynaklı uğultu seslerinin tanımlamasını yapar ve sebebini bulur.
 

Arabanızdan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Sürtünme Sesleri Ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?

Sürtünme Sesleri Ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?

Sürtünme sesleri rahatsız edici olabilir bu sesleri kesmek içim sesleri kaynağında dinlemek gerekir. Aşina olduğunuz seslerin dışında ortaya çıkan sürtünme sesleri açıkça bir sürtünmeye işaret eder. Araçların mekanik sisteminde bulunan hareketli parçalar bir şekilde yağlanır ve bu sayede aşınmaların önüne geçilir. Yağın zamanla işe yaramaz hale gelmesi bu seslerin ortaya çıkmasına neden olur. O halde bir an evvel sesin kaynağını bulmak ve gerekli yağlama ile bu sorunu ortadan kaldırmak gerekir.
 
Islık sesi bir araçtan geliyorsa, motor, klima pompası, triger gergi bilyesi, şarj dinamosu bilyesi ve turbo sistemi, ilk bakmanız gereken yerlerdir. Sesin duyulması ve takibi ile bir fikre varmak mümkündür. Eğer en doğru sonuçlara ulaşmak söz konusu ise o zaman donanımlı bir servisin çalışmalarından alınacak yardımlar çok önemlidir. Uzman çalışmaları ve deneyimli ekip çalışmaları ile ıslık sesinin kaynağını ve nedenini bulmak daha kolay olacaktır.
 
Trafik masraflarını düşündüğünüzde, aracınıza çok iyi bakmalı ve her zaman dikkatle incelemelisiniz. Çalıştırdığınızda, yola çıktığınızda veya her durumda aracın sesini dinleyerek bazı sorunların önceden anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Sorunları önceden anladığınızda ise iyi bir servisin destekli hizmeti size yardımcı olacaktır. Eğer periyodik bakım konusuna dikkat ediyor ve zamanında bakımları yaptırıyorsanız, uzmanlar zaten aracı dinleyip gerekenleri yapacaktır. Farklı sesler çıkaran araçların hemen yardıma ihtiyacı vardır. Geç kalmadan bu konuda hemen karar vermeli ve uzman yardımı almalısınız.
 

Sürtünme Sesleri Ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?