Akü Kontrol & Bakım

Akü Kontrol & Bakım

Araçlarınızın bakımı için ekonomik ve kaliteli firmalarla görüştüğünüzde mutlaka gözden geçirilmesi gereken alanlardan birisinin de aküler olduğunu unutmamalısınız.

Akü Kontrol & Bakım hizmetlerini almanız sayesinde performansın daha yüksek seviyelere geleceğini görebilirsiniz. Kış aylarında soğuk havalardan kaynaklı olarak çalıştırmakta güçlük çekeceğiniz araçlarınızda akü problemlerinin oluşabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca ısınmayı sağlayan yakıt dumanının havaya karışarak kirliliği arttırmasıyla veya yağışlı havalarda meydana gelen nemden kaynaklı olarak akülerin elektronik aksamlarında paslanma ve kaçak oluşabilir. Akü servisimizde kapsamlı işlemler yapılmaktadır.

Akü kontrolleri nasıl yapılır?

Akülerin kontrolleri ve bakımları zamanında yapılmadığında yolda kalmanıza neden olacak durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kutup başlarının temiz olması, metallerin akülerden uzaklaştırılması, akü su seviyesinin kontrol edilmesi, şarj düzeyine bakılması, hava deliklerinin açık konumda olup olmadığının incelenmesi gibi konulara özen gösterilmelidir. Tüm bu kontrollerin yanı sıra akülerin saklanma koşullarında da itinalı davranılması gerekmektedir.

Akü değerleri ne olmalı?

Akülerin bakımının tamamlanmasının ardından araçlarınıza yeniden montajı yapılmadan önce yüzey voltajına dikkat edilmelidir. Genel itibariyle kabul gören değerlerin 12,6 volt olduğunu belirtebiliriz. Ancak 12,4 seviyelerine kadar düşen bu rakamın daha alt düzeyde olması halinde kullanıma uygun olmayacağını aktarabiliriz. Bu durumda akü içerisinde sülfatlaşma meydana geldiği anlaşılmaktadır. Akünün doluluk oranının ise % 75'in altına düştüğü bilinmektedir. Klimaların çalışmasında, radyo veya ışık gibi aksamların performansının düşmemesinde etkili olan akünün bu değerin üstünde olması durumunda araç sorunsuz çalışacaktır. Ancak düşük verimde olması aracın hareket etmek için gerekli enerjiyi alamayacağı anlamına gelir.

Bozuk akü nasıl anlaşılır?

Farklı sürelerde dayanıklılığa ve ömre sahip olan akülerin kullanımı da bu süreçte son derece önemlidir. Araçlarını düzenli olarak kullanan kişilerin akü konusunda sorun yaşamaları daha geç sürede olacaktır. Yaklaşık 4 ile 6 yıl arasında bir ömre sahip olmasını sağlamak için sabah ve akşam olmak üzere mutlaka aracın çalıştırılması ve kullanılması gerekmektedir. Ancak daha uzun süreyle kullanılmayan araçlarda akü ömrü kendiliğinden kısalmaktadır. Aracın durdurulması halinde akü voltajının 12 volt seviyelerinde olması gerekmektedir. Marşa basıldığında ise 10'dan daha düşük seviyelere gelmesi halinde akünün bozulduğu anlaşılacaktır.

İlgili Konular

Seyir halinde lastik neden patlar?

Seyir halinde lastik neden patlar?

Araçlarda taşıyıcı düzeneklerden olan lastiklerle ilgili problemlerin ani bir şekilde yaşanması halinde ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yeterince kontrolden geçmeyen veya bakımı yapılmayan lastiklerin yolculuk esnasında patlaması durumunda büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Seyir halinde lastik neden patlar? Sorusuna yanıt bulmanızı kolaylaştıracak olan adresimiz ile rahat edeceğiniz sonuçlara ulaşabileceksiniz. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak ve hem kendi güvenliğinizi, hem de yolcuların canını tehlikeye atmamak için mutlaka zamanında bakım yap...

Rehbere git

Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?

Aracınızda iyi bir performans için her bir parçanın doğru çalıştığından emin olmalısınız. Bu etkenler arasında en önemlisi ve en çok dikkat edileni ise motor yağı ile ilgili olacaktır. Motor yağı aracın çekişini etkiler mi? Şeklindeki sorularınızı yanıtlamak üzere kaliteli ve profesyonel hizmetleri sunmakta olan ekiplerimize ulaşabilirsiniz. İşini gayet ciddiyetle ve titiz bir şekilde tamamlayan servislerimiz sayesinde araç çekiş gücünüzün olumsuz etkilenmesine neden olan faktörlerin yok edileceğini belirtmekteyiz. Zamanla eksilen motor yağından dolayı aksilik yaşamamanız i...

Rehbere git
Motor yağı aracın çekişini etkiler mi?
Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Araçların yüksek performansta çalışmasının bazı parçalar sayesinde mümkün olacağını belirtebiliriz. Buna göre motor hareketlerinin düzenli olması için yağ değişimlerine mutlaka önem verilmelidir. Bu aşamada Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Sorusunun da gündeme geldiğini belirtebiliriz. Zaman kaybetmeden yaptırmanız gereken bu işlemi aksatmanız durumunda ise araçların çekiş gücü düşecektir. Eksilmesi durumunda gerekli tedbirler alınarak aracın performansının eski haline gelmesi için değişimler yapılabilecektir. Firmamızı aramanız halinde randevularınızı oluşturarak yağ değiş...

Rehbere git

Airbag Tamiri

Airbag nedir; araçlarda çarpışma anında içerisine gaz ya da hava dolan, bağlı emniyet kemeri ile birlikte sürücünün ve diğer yolcuların güvenliğini sağlayan yastığa "Airbag" denilmektedir. Hava yastıkları saniyenin 1/10 gibi kısa bir sürede açılmakta ve ciddi yaralanmaların oluşmasını engellemektedir.

Rehbere git
Airbag Tamiri